Новини Асоціації

30.07.2011 WCPT новини

Надання якісних реабілітаційних послуг людям літнього віку - крок до розвитку фізичної терапії в Україні

12.12.2012

Візит мультидисциплінарної команди до НРЦ "Джерело"
Візит мультидисциплінарної команди до НРЦ "Джерело"


Українська Асоціація фізичної терапії разом з Голландською організацією SOFTtulip (організація займається благодійною соціальною допомогою людям з особливими потребами) вперше в Україні розпочинає проект з обміну професійним досвідом та підготовці викладачів-тренерів з фізичної терапії у геронтології.

З 19 по 21 листопада команда фахівців з Голландії у складі лікаря геронтолога, двох фізичних терапевтів, та єрготерапевта відвідала лікарні, будинки для людей літнього віку, паліативні центри та благодійні соціально-реабілітаційні центри, що розташовані у Львові. Також команда відвідала кафедру фізичної реабілітації ЛДУФК, де ведеться підготовка фахівців фізичної реабілітації. Метою цього знайомства було визначення проблем, які є у лікувальних та соціально-реабілітаційних закладах України в сфері надання реабілітаційних послуг.

Дуже вразило голландських фахівців, що в Україні немає професії фізичний терапевт, а люди які мають вищу освіту за фахом фізична реабілітація, навіть кандидати наук працюють медичними сестрами у медичних закладах. Також вразило те, що в усіх відвіданих закладах катастрофічно не вистачає фахівців фізичної реабілітації – саме тих хто може надати кваліфіковану допомогу хворим з різними вадами, тому де б ми не були перше питання було: «Чому у всіх закладах хворі проводять більшу частину дня лежачі, таке лікування приводить до психоемоційних, рухових, серцево-судинних та дихальних порушень. Так лікувати не можна…Чому в ваших лікарнях масажистів більше чим реабілітологів – саме тих хто може провести активну реабілітацію та відновити активний рух, тим самим зробити хворого більш самостійним у повсякденному житті, що є основною метою лікування пацієнтів у всіх розвинених країнах». Також підіймались питання, чому в Україні немає реабілітаційних закладів де хворі, які закінчили лікування в лікарні, але не можуть бути самостійними змогли б отримати реабілітаційну допомогу, також немає закладів які б могли здійснювати таку допомогу у пацієнтів вдома.

Гарним прикладом для України, як потрібно надавати якісні реабілітаційні послуги, показав дитячий навчально-реабілітаційний центр «Джерело». Мета центру – надавати можливість дітям з особливими потребами розвинути їх здібності, побутові і соціальні вміння для найбільш повної інтеграції в життя суспільства за допомогою прогресивних методів навчання, фізичної, психологічної та соціальної реабілітації, просвітницької роботи в суспільстві та батьківському середовищі і сприяння підготовці персоналу, здатного виконувати цю роботу на високому професійному рівні. Усю діяльність здійснює міждисциплінарна команда фахівців: педагоги, фізичні терапевти, логопеди, соціальні працівники, лікарі, психологи, соціальні педагоги.

Особа з неповносправністю та її сім’я отримує в центрі комплексну послугу, що включає: діагностику та мультидисциплінарне оцінювання розвитку дитини та потреб сім’ї, індивідуальний план втручання/реабілітації, консультативний супровід сімей, участь у батьківському клубі. Це дуже гарний приклад, як командна робота допомагає вивести реабілітаційні послуги на якісно новий рівень, та надати максимально можливий розвиток рухових, психоемоційних та інтелектуальних порушень особам з неповносправністю. Голландські гості високо оцінили роботу співробітників центру. Але такі центри поки що виняток з правил для реабілітаційної допомоги в Україні.

Далі команда УАФТ разом з голландськими фахівцями провели круглий стіл де було обговорено питання, які виникли під час візиту та перспективи розвитку реабілітаційних послуг.

Наступним кроком буде створення адаптованої для України програми підготовки тренерів-викладачів, які зможуть розповсюдити Європейський досвід на Україні та удосконалити реабілітаційну допомогу всім людям літнього віку, що мають особливі потреби.

ВІТАЛІЙ РОДІН

Назад