Новини Асоціації

30.07.2011 WCPT новини

Голландський досвід надання реабілітаційних послуг людям літнього віку, як модель для реформування реабілітаційної сфери в Україні

13.07.2013

foto_01
Команда з України разом з фахівцями з центрів Amaris, Нідерланди, травень 2013 рік.
Вперше в Україні розпочато проект з обміну професійним досвідом та підготовці викладачів-тренерів з фізичної терапії у геріатрії.

Українська Асоціація фізичної терапії разом з Голландською організацією SOFTtulip у листопаді 2012 року провели першу зустріч з командою фахівців з Голландії у Львові. Метою цього знайомства було визначення проблем, які є у лікувальних та соціально-реабілітаційних закладах України в сфері надання реабілітаційних послуг.

Наступним етапом проекту став візит команди фахівців з України в Голландію. До команди увійшли: лікар та старша медична сестра геріатричного пансіонату «Медова печера» м.Львів, старша медична сестра «Карітас» України м.Львів та 4 фізичних терапевта. Візит української делегації в Голландію відбувся у травні 2013року.

Метою нашого візиту стало ознайомлення з голландським досвідом надання реабілітаційних послуг та догляду за людьми літнього віку з різними захворюваннями.

Програма візиту включала в себе, відвідання геріатричних будинків мережі Amaris. Мережа Amaris включає в себе 10 будинків опіки у різних містах Голландії. У цьому році відбулося 40 років з дня заснування першого центру.

Відвідані нами будинки мережі Аmaris (такі, як AmarisGooizicht та AmarisTheodotion) мають однакову структуру і складаються з:

1. Реабілітаційного відділення (перебування складає термін до 6 міс)
2. Відділення тривалого перебування (програма для людей, які за станом здоров’я не можуть знаходитись в дома)
3. Відділення денного догляду, денний стаціонар (це коли рідні пацієнтів привозять їх зранку і забирають у вечері).
4. Відділення, яке займається домашньою опікою.

Така модель надання допомоги, це є щось середнє між лікарнею та будинком пристарілих (як в нас прийнято називати). Середній вік пацієнтів у цих центрах складає приблизно 80 років. Працює ця система послуг так, наприклад з людиною трапився інсульт вона одразу потрапляє на лікування до лікарні, як тільки її стан стабілізується і спеціалісти вирішують, що пацієнт не зможе самостійно знаходитися вдома то його переводять до реабілітаційного центру де він може знаходитися до 6 місяців. В центрі пацієнта максимально мобілізують та готують до самостійного проживання, навчають виконувати побутові справи. Якщо пацієнт може безпечно знаходитися дома вночі, то існує денна форма реабілітації, коли пацієнта вранці привозять до центру, а у вечері він їде додому.

Заслуговує на увагу програма домашнього сестринського догляду за людьми літнього віку з різними захворюваннями. На контроль взяті настільки дрібні проблеми людей, що здорові люди навіть не мають уяви, що то може бути проблемою, але для людей з певними вадами то є недосяжним бар’єром до їх самостійності. Наприклад, коли людина не в змозі сама почистити зубні протези, або надіти компресійні гольфи, або закрапати собі очі, обробити рану, проконтролювати прийом таблеток, як правило ті всі обов’язки виконує медична сестра, яка обслуговує пацієнтів вдома. Голландські фахівці порахували, що обслуговувати людину вдома значно дешевше ніж утримувати її в геріатричному центрі, і якщо пацієнт може безпечно знаходитися вдома то деякі незначні проблеми можна вирішити за допомогою медичної сестри домашньої опіки.

Головною метою таких центрів є якнайкраще зберегти можливості і незалежність людей літнього віку. Фахівці з Голландії кажуть, що ми лікуємо не діагноз, а людину з її можливостями, з її потребами, з її руховим досвідом і побутовими звичками і з того будується реабілітаційне втручання. І саме відновлення самостійності людини та повернення її у світ звичних побутових дій і є показником якісно проведеної реабілітації.

Для вирішення реабілітаціного втручання використовується командний підхід і для постановки цілей важлива думка кожного спеціаліста з команди. У центрах Amaris працює команда, яка складається з лікаря геріатра, фізичного терапевта, єрготерапевта (працетерапевт), логопеда, психолога, соціального працівника та дієтолога.

Під час візиту до Голландії ми також ознайомились з відділенням неврології лікарні швидкої допомоги, де перебувають хворі після мозкового інсульту. Цікавою особливістю реабілітації після інсульту стало, те, що хворих починають мобілізувати з першого дня після отримання інсульту. Таке раннє реабілітаційне втручання, як нам пояснили, пов’язане з тим, що невідкладна допомога надається пацієнтам у перші 10 хв. після розвитку інсульту, коли не встигає сформуватися патологічний стан та післяінсультні ускладнення. В країні працює державна програма, людей постійно інформують по телебаченню про ознаки інсульту і наскільки важливо негайно звернутися за медичною допомогою. Також в лікарні швидкої допомоги, ми ознайомились з роботою відділення реабілітації та умовами перебування пацієнтів, які нажаль значно відрізняються, від умов перебування наших хворих.

Також в рамках візиту було заплановано відвідування міста Роттердам, а зокрема центру реабілітації людей з синдромом Корсакова (переважно цією недугою хворіють люди, які зловживають алкоголем).

Основним проявом цього синдрому є неможливість запам'ятовувати поточні події (фіксаціонна амнезія) при більш-менш збереженій пам'яті про минуле. У зв'язку з цим виникає порушення орієнтування (так звана, амнестична дезорієнтація), люди стають дезорієнтовані в часі (події, які відбувалися давно їм здається що то було недавно, а те що вони робили сьогодні не пам’ятають взагалі), є також і дезорієнтація на місцевості та навколишньому середовищі. Хворим з такими порушеннями небезпечно бути без постійного догляду, бо вони можуть вийти на вулицю і загубитися. Пацієнти з синдромом Корсакова часто перебувають у депресії не проявляють ніякого інтересу та будь-якої активності, а за відсутності активності хвороба має схильність прогресувати. Тому дуже важливо вчасно виявити людей з таким синдромом і надати їм професійну допомогу, бо вони потребують від кожного члена команди особливого відношення і розуміння стану пацієнта. Цікавою особливістю центру Корсакова стало те, що додатково до реабілітаційної команди входив музичний терапевт, який за допомогою музики допомагає хворим або зняти зайву агресію, або розбудити в людині скриті емоції, почуття прекрасного.

Фінансуються центри Amaris з податків, з медичної страховки та з коштів благочинних організацій. Відновити функції старенької людини та повернути до самостійного життя, це значно дешевше для держави ніж утримувати її усе життя у геріатричному будинку.

В рамках проекту в Україні моделлю для впровадження Голландського досвіду став геріатричний будинок «Медова печера» у Львові. За домовленістю з керівництвом до будинку було запрошено студентів кафедри фізичної реабілітації зі Львівського Державного університету фізичної культури. За час занять з хворими лікарі та персонал будинку побачили що замість того щоб цілий день лежати у ліжку, хворий в може активно проводити денний час і тим самим значно зменшити негативні наслідки від лежання (належки, пневмонії, тромбоемболії) та прискорити відновні процеси в організмі.

Наступними кроками до впровадження Голландського досвіду буде:
  • Створення навчального семінару для працівників геріатричного центру.
  • Навчання фахівців роботі в команді для вирішення завдань результатів реабілітаційного втручання.
  • Розробка навчального курсу «Фізична терапія в геріатрії» для студентів кафедри фізичної реабілітації.
  • Поширення досвіду по всій Україні за допомогою виїзних семінарів та доповідей на конференціях.
Існує думка, що рівень розвитку держави можна оцінити по відношенню до дітей та людей літнього віку. Дуже хотілося щоб фахівці, які працюють у сфері охорони здоров’я, соціальній сфері та формують програми по наданню послуг дітям і людям літнього віку, уважно прочитали цю статтю та взяли за основу Голландську модель для реформування сфери реабілітаційних послуг в Україні. Ми, як громадська організація Українська Асоціація фізичної терапії, можемо поділитися досвідом, показати на прикладі, як можна зробити краще і дуже надіємося на співпрацю з усіма державними і недержавними організаціями та установами, які працюють у сфері реабілітаційних послуг та догляду за людьми.

Назад