Загальні питання фізичної терапії

До сторінки 1До сторінки 112До сторінки 3До сторінки 2
Avatar
nebenemeda
Повідомлень: 119
Physiotherapy interventions for ankylosing spondylitis
Фізично-реабілітаційне втручання при анкілозуючому спондилоартриті
Оригінал: http://www.mrw.interscience.wiley.com/cochrane/clsysrev/articles/CD002822/frame.html
Просте пояснення:
Щоб відповісти на питання наскільки добре допомагає фізична реабілітація при анкілозуючому спондилоартриті довелось проаналізувати 11 досліджень за участі 700 людей з цим діагнозом. Дослідження аналізували люди, які виконували вправи дома, в групах, залучались до водолікування, або виконували різні програми фізичних вправ в противагу тим, хто не проходив такого лікування.
Анкілозуючий спондилоартрит є одним із видів артриту, який зачіпає суглоби і зв'язки хребта в результаті чого виникає різного ступеня біль, скутість або інвалідність. Фізична реабілітація є важливим лікуванням для підтримки рухливості хребта та зменшенню болі.
Наскільки добре допомагає фізична реабілітація?
Є результати різних досліджень, але всі вони вказують на покращення стану пацієнтів експериментальних груп.
Чи є шкода для пацієнтів від фізичної реабілітації?
В процесі аналізу не було виявлено заподіяної шкоди для пацієнтів від фізичної реабілітації.
Це є срібним рівнем доказів (www.cochranemsk.org) того, що здійснення програм вдома або під керівництвом призводить до покращення руху та фізичних функцій.
19.05.2010 00:17
Avatar
nebenemeda
Повідомлень: 119
Overground physical therapy gait training for chronic stroke patients with mobility deficits
Тренування ходи за допомогою фізичної реабілітації у хронічних хворих після інсульту з руховими дисфункціями
Оригінал: http://www.mrw.interscience.wiley.com/cochrane/clsysrev/articles/CD006075/frame.html
Просте пояснення:
Біля 2/3 всіх пацієнтів відразу після інсульту мають проблеми з ходою і біля 30% через 6 місяців після інсульту. Тренування ходи складає основну частину фізичної реабілітації таких пацієнтів і спрямована на покращення функції ходи. Тренування ходи не включає в себе високотехнологічні засоби, лише спостереження і коригування за допомогою допоміжних засобів пересування.
Було проаналізовано 9 досліджень за участі 499 учасників.
В трьох дослідженнях не було виявлено доказів покращення функцій ходи (269 учасників). Інші дослідження вказують на покращення функцій ходи. Хода пришвидшилась на 0,07 метра за сек, на основі досліджень 7396 учасників. Результати тесту 'up-and-go' (встати із сидячої позиції, пройти 3 метри, повернутись назад і сісти, детальніше http://www.fpnotebook.com/Geri/Exam/GtUpAndGTst.htm) покращились на 1,81 сек, 6-ти хвилинний тест збільшився на 26,06 метрів - на основі досліджень 4181 учасника.
Немає жодних відмінностей щодо смертності й інвалідності в групах.
Таким чином доведено ефективність тренування ходи за допомогою фізичної реабілітації у хронічних хворих після інсульту з руховими дисфункціями.
19.05.2010 00:36
Avatar
administrator
Модератор
Повідомлень: 244
Незнаю як інші, а я зараз в оновному звертаюсь туди, там усе чітко та доступно і необовязково перечитувати усю статтю, достатньо тільки переглянути висновки. Користуйтесь, так як це вже не рівень "бабки яка продаэ сємочки":)
19.05.2010 17:18
Avatar
ko3ak
Повідомлень: 19
Дуже дякую, за добре джерело інформації!
20.05.2010 09:54
Avatar
nebenemeda
Повідомлень: 119
Massage for low-back pain
Масаж при болю внизу спини (біль у попереку)
Оригінал: http://www.mrw.interscience.wiley.com/cochrane/clsysrev/articles/CD001929/frame.html
Просте пояснення:
Біль у попереку є одним із найпоширеніших ушкоджень опорно-рухового апарату. Від 75 до 85% населення хоча би один раз у власному житті переживали біль у попереку. Прихильники масажу стверджують, що він здатен зменшити біль та звести до мінімуму непрацездатність. Ідіопатичний біль у попереку з'являється без будь-яких видимих причин, як-от: інфекції, пухлини, метастази, остеопороз, ревматоїдний артрит, перелом, запальний процес або корінцевий синдром (біль іррадіює вниз по нозі).
Тринадцять рандомізованих досліджень (1596 учасників) були включені в цій огляд. Більш ймовірно, що масаж є ефективний у комплексі з фізичними вправами (як правило, на розтягнення) та освітою пацієнта. Розмір допомоги включав фізичну терапію (фізичну реабілітацію), освіта з самообслуговування, мобілізація суглобів, релаксація.
Ніяких серйозних негативних наслідків зафіксовано не було окрім скарг на болючість під час перших процедур та алергічних реакцій на складники олії для масажу.
Таким чином, масаж може бути ефективним для пацієнтів з підгострою (тривалістю від чотирьох до дванадцяти тижнів) і хронічною (тривалістю більше 12 тижнів) ідіопатичною біллю в попереку у поєднанні з вправами та освітою пацієнта.
01.06.2010 23:29
Avatar
nebenemeda
Повідомлень: 119
Does Acupuncture Improve Motor Recovery After Stroke?
Conclusions— This meta-analysis suggests that with stroke rehabilitation, acupuncture has no additional effect on motor recovery but has a small positive effect on disability, which may be due to a true placebo effect and varied study quality. The efficacy of acupuncture without stroke rehabilitation remains uncertain, mainly because of the poor quality of such studies.

Чи покращує голковколювання відновлення моторної функції після інсульту?
Мета-аналіз показав, що з реабілітації після інсульту, голковколювання не дає додаткового ефекту на відновлення рухової функції, але має невеликий позитивний ефект на інвалідність, що може бути пов'язано з ефектом плацебо і різноманітні якості дослідження. Ефективність акупунктури без реабілітації після інсульту залишається невизначеною, в основному з-за низької якості таких досліджень.


http://stroke.ahajournals.org/cgi/content/full/33/11/2604?maxtoshow=&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=Brunnstrom+motor+recovery+stages&searchid=1&FIRSTINDEX=0&resourcetype=HWCIT
[Останні редаговані nebenemeda, 18.04.2011 22:51]
18.04.2011 22:50
Avatar
nebenemeda
Повідомлень: 119
Дуже докладно про науково-доказову практику
Сподіваюсь це допоможе зрозуміти на що повинен спиратись у власній практиці фізичний реабілітолог:
http://krok.rv.ua/articles/fizychna-reabilitatsiya-pislya-perenesenoho-insultu/EBP_rehab.html
19.08.2012 21:31
Avatar
administrator
Модератор
Повідомлень: 244
Роз’яснення та офіційна позиція Української Асоціації фізичної терапії щодо доказовості у фізичний терапії та використання у нейрореабілітації таких авторських методик як нейророзвиваюча терапія Бобат (Neuro-Developmental Treatment, NDT/Bobath) та пропріорецептивна нейром’язова фасилітація (Proprioceptive neuromuscular facilitation, PNF)


Сьогодні Україна проходить важливий етап становлення системи реабілітаційної допомоги, яка мала би базуватись на засадах доказової медицини.

На жаль, за радянські часи в українській системі охорони здоров’я не існувало професій, які б відповідали міжнародним та загально прийнятим визначенням і поняттям, зокрема не існувало і фізичної терапії. Сама по собі система за радянським зразком реабілітації, передбачала те, що практично усі можуть відновитись та повинні бути здоровими.

Неналежний рівень підготовки фахівців та відсутність повноцінного захисту як пацієнта, так і клініциста, створило своєрідні умови отримання знань та досвіду у реабілітаційній медицині. Дефіцит сучасних знань про реабілітацію штовхає українських фахівців на її пошук. Проте, не уся інформація яка, надходить та використовується фахівцями має позитивний вплив, а подекуди і взагалі вона є безкорисна та небезпечна. Ми зосередимо нашу увагу на деяких методиках, які застосовуються у нейрореабілітації.

На сьогодні в Україні спостерігається експансія авторських методик, таких як нейророзвиваюча терапія Бобат (Neuro-Developmental Treatment NDT/Bobath) та (далі NDT/Bobath та PNF). Ці методики мають свій запатентований бренд, сертифікацію та рівні навчання.

У часи, коли не було чіткої ясності, як краще працювати з неврологічним пацієнтом, у світі сформувались певні концепції, які намагались дати комплексну відповідь на це питання. Ці концепції та підходи розрослись до такого розміру, що виокремились у оригінальні навчальні корпорації, які продавали ці знання, через розроблену ними певну ієрархію ступенів навчання та сертифікації.

Методика PNF, як і ідеї Берти Бобат (Berta Bobath) та Маргарет Руд (Margaret Rood) існують уже доволі тривалий час. Вони декларують, що відновлення нервової системи може бути досягнуто шляхом полегшення/сприяння/фасилітації виконання руху або пригнічення певних рефлексів. Ці методики часто описуються як такі, що ґрунтуються на рефлекторно-ієрархічній моделі моторного контролю. У свою чергу рефлекторно-ієрархічна модель базується на передовій науковій думці нейрофізіології початку ХХ століття. У свій час ця модель була прогресивною та обґрунтовано пояснювала у свій спосіб як здійснюється моторний контроль над рухами людини. З появою досліджень, які ґрунтуються на засадах наукової доказовості (Evidence-based practice) докорінно змінилися знання і розуміння про функціонування та роботу нервової системи, з’явились нові дані, які свідчать про безнадійну застарілість рефлекторно-ієрархічної моделі моторного контролю. Проте, незважаючи на це, інерційно, без нових достовірних знань, деякі фахівці відстоюють ефективність цих методик.

Сучасні дані свідчать про те, що методики, які ґрунтуються на застарілій рефлекторно-ієрархічній моделі моторного контролю мають неабияке обмежене розуміння того, як функціонує нервова система, здійснюється контроль руху та відбувається моторне навчання.

Проблемою застосування авторських методик, які виникли та ґрунтуються на цій моделі полягає у тому, що розуміння моторного контролю та моторного навчання стало набагато більш вивченим та розвиненим. Наше розуміння біомеханіки, теорії моторного навчання та досліджень моторного контролю, психології мотивації, нейронауки, зокрема нейропластичності, віддаляє нас від цих дуже спрощених уявлень про те, як працює нервова система, і як ми навчаємось та засвоюємо нові рухові навички.

Таким чином, враховуючи та відштовхуючись від положень практичної діяльності, яка ґрунтується на доказах, втручання/рухова терапія буде вважатися ефективною, лише тоді коли вона буде відповідати наступним двом критеріям:

1. Будь яке втручання/ рухова терапія повинна мати міцну, сучасну, наукову, біомедичну основу. Якщо немає цієї основи, коріння якої пов'язане з такими поняттями як наука про рух, моторний контроль, моторне навчання, то у такому випадку воно не може бути прийняте до розгляду. Наявність міцної, наукової основи для проведення певного виду втручання покращує наші можливості розуміння застосування рухової терапії та шляхи реалізації кращих технік.
2. Втручання/ рухова терапія повинна бути підкріплена результатами раціональних досліджень, які і є доказом її ефективності. На сьогодні очікується, що рухова терапія/ методики втручання, які застосовуються повинні мати позитивні результати у рандомізованих клінічних дослідженнях, і які можна буде відтворити, і з часом об'єднати результати цих досліджень у систематичний огляд по проведеному втручанню.

Наша позиція ґрунтується на оцінці та аналізі авторських методик NDT/Bobath та PNF, за вище вказаними двома критеріями, які їм не відповідають. Ці авторські методики мають за основу біомедичну концепцію, яка датується початком XX століття, і яка вважається застарілою та без надійного наукового обґрунтування. Також відсутність результатів раціональних досліджень їх ефективності підтверджує цю тезу.

Не дивлячись на тривалий час свого існування, широкого розповсюдження у світі, як цілої, завершеної реабілітаційної концепції, PNF на сьогодні ще не має систематичного огляду його ефективності. У вересні 2017 року колеги з Каталонії оприлюднили протокол систематичного огляду, який має на меті встановити ефективність PNF у реабілітації осіб після інсульту. На даний момент дослідження триває.

Інше дослідження 2016 року встановило наявність чітких доказів ефективності PNF лише для збільшення амплітуди руху, та брак якісних рандомізованих досліджень з цієї тематики.

Дійсно, існує дуже мало доступної інформації про адекватну якість досліджень, які підтримують використання PNF у нейрореабілітації. На відміну від інших підходів, наприклад таких як рухова терапія на основі тренування функціонально-орієнтованого завдання (task-oriented/ functional-oriented), яка на сьогодні має значні докази власної ефективності у нейрореабілітації.

Існують чіткі, доведені та підтверджені численними якісними дослідженнями у Сполучених Штатах Америки, Європи та Австралії дані, що концепція NDT/Bobath є неефективною для покращення функцій у дітей з церебральним паралічем (Novak та ін. 2013) та дорослих при інсульті (Veerbeek та ін. 2014).

Наприклад, у огляді «Які існують докази для фізичної терапії після перенесеного інсульту? Систематичний огляд та мета-аналіз» (Жан Маріек Вірбік, Ервін Ван Веген, Роланд Ван Пеппен, Філіп Жан Дер Віз, Ерік Хендрікс, Марк Ріетберг, Герт Кваккель 2014 р.) «What Is the Evidence for Physical Therapy Poststroke? A Systematic Review and Meta-Analysis (Janne Marieke Veerbeek, Erwin van Wegen, Roland van Peppen, Philip Jan van der Wees, Erik Hendriks, Marc Rietberg, Gert Kwakkel, 2014) встановлено, що NDT/Bobath була менш ефективною при застосуванні її у пацієнтів після інсульту, ніж ті терапевтичні заходи, які були проведені з використанням підходу на основі тренування функціонально-орієнтованих завдань (Rensink, M., Schuurmans, M., Lindeman, E., & Hafsteinsdottir, T. (2009). Task‐oriented training in rehabilitation after stroke: systematic review).

NDT/Bobath не ефективна або дорівнює іншим видам терапії, зокрема за результатами 37 досліджень NDT/Bobath демонструвало стійкий негативний вплив на рухову функцію, швидкість ходи, патерни/ зразки ходи, кінематику руки, активність верхньої кінцівки, основну активність повсякденного життя. NDT/Bobath демонстрував такі самі результати, як і інші види втручання фізичної терапії, які впливали на силу м’язів коліна, здатність утримати максимальну вагу на паретичній нозі, координацію, стабільність плечового суглобу, біль плеча, баланс. Також було виявлено значний вплив NDT/Bobath на збільшення тривалості перебування пацієнта у реабілітаційній установі (закладі).

NDT/Bobath демонструє гірші результати або дорівнює їм за умови використання NDT/Bobath разом з іншими видами терапії (33 дослідження). Було отримано достовірні докази того, що NDT/Bobath має несприятливий ефект у порівнянні з застосуванням NDT/Bobath та ще одного втручання фізичної терапії щодо: рухової функції, сили м'язів рук, швидкості ходи, просторово-часових параметрів ходи, таких як довжина двох послідовних кроків, м'язового тонусу, амплітуди руху, балансу, здатності до ходи, активності руками і активність повсякденного життя.

Виявлено помірні докази щодо несприятливого ефекту NDT/Bobath у порівнянні з NDT/Bobath плюс ще одне втручання фізичної терапії на силу м'язів ноги, дистанцію ходи, координацію, підвивих/ сублюксацію плеча, синдром неглекту і аеробну здатність. Знайдено помірні докази для відповідної ефективності щодо симетрії під час сидіння, стояння та змін положення тіла, досягання/ дотягування.

Клінічні настанови з допомоги пацієнтам при різноманітних неврологічних захворюваннях, що розроблені національними та/або фаховими асоціаціями країн-членів Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, Канади та Австралійського Союзу не містять жодної згадки про ці авторські методики.

Відсутність належної підготовки фізичного терапевта в Україні, адекватної системи його безперервного професійного розвитку, а також сучасної освітньої програми по нейрореабілітації сприяють появі великої популярності до курсів та тренінгів NDT/Bobath таPNF.

Українська Асоціація фізичної терапії вважає, що клінічна діяльність фізичного терапевта повинна спиратись на науково доказові дані та сучасні ефективні методики у нейрореабілітації, які дозволяють захистити пацієнта та досягнути позитивних результатів. Впровадження та відстоювання минулих, заснованих на спрощених моделях науки про рух методів, які не мають доказів ефективності їх застосування протягом тривалого часу це не є найкращий шлях власного професійного розвитку.

Ми намагаємось застерегти фізичних терапевтів від сліпої віри у ефективність NDT/Bobath та PNF концепцій та закликаємо буду-вати свою клінічну практику на засадах доказової медицини.

УАФТ бере на себе відповідальність за роз’яснення та обґрунтування найбільш суперечливої і незрозумілої інформації. Усі питання та звернення можна залишати на наших веб-ресурсах або скерувати безпосередньо голові робочої групиУАФТнапрямку фізичної терапії у неврології Миколі Романишину. Адреса для листування: mmgg@ukr.net

21.04.2018 10:06
До сторінки 1До сторінки 112До сторінки 3До сторінки 2